Caught In The Act Award Recipients - Wausau School Foundation

Caught In The Act Award Recipients

Excellence in our schools - "Going Above and Beyond" to make a difference for children

2018

KELLY BRANDT - MAINE ELEMENTARY - 4TH GRADE TEACHER 
LOGAN DAVIDOWSKI - WAUSAU EAST HIGH SCHOOL - CUSTODIAN
DAVID FARMER - HORACE MANN MIDDLE SCHOOL  - MUSIC/BAND
CATHY HIGAR -  HORACE MANN MIDDLE SCHOOL  - FOOD SERVICE
ROBERT HUGHES  - WAUSAU EAST HIGH SCHOOL - SPECIAL EDUCATION 9-12 GRADE
TIM KOSTROSKI -  WAUSAU WEST HIGH SCHOOL - PHYSICAL EDUCATION TEACHER 9-12 GRADE
SHERI KRUEGER - GRANT ELEMENTARY - KITCHEN MANAGER
ELIZABETH KYSELY - WAUSAU EAST HIGH SCHOOL - TECH EDUCATION/GRAPHICS
ERIN LAUERSDORF - THOMAS JEFFERSON ELEMENTARY - SCHOOL COUNSELOR
CHRISTINE MAAHS - HORACE MANN MIDDLE SCHOOL - HEALTH AIDE
CHASTITY MATYSIK - LINCOLN ELEMENTARY - G2M INSTRUCTOR GRADES K-5
                                                                                           (Growing Greater Minds Out-Of-School Program)
NANCY PETERS - EEA, EAST HIGH SCHOOL, EGL - HEALTH AIDE
RYAN PRIEBE  - JOHN MUIR MIDDLE SCHOOL - ART TEACHER & COACH 6-8 GRADE
NANCY RAGUSE - RIB MOUNTAIN ELEMENTARY - BUILDING PARAPROFESSIONAL
DR JERRY REINARDY - WAUSAU WEST HIGH SCHOOL - SPANISH/GERMAN TEACHER 9-12 GRADE
HEIDI SCHMIDT - JOHN MUIR MIDDLE SCHOOL - SCHOOL COUNSELOR 6-8 GRADE
JOSEPH STASZAK - WAUSAU EAST & WEST HIGH SCHOOLS - AGRICULTURE EDUCATION
ERICA TAYLOR - THOMAS JEFFERSON - BUILDING PARAPROFESSIONAL
MATTHEW TIMKEN - JOHN MUIR MIDDLE SCHOOL - GEOGRAPHY TEACHER 7th GRADE


2017

Jane Rasmussen - Grant Elementary - Paraprofessional / Pbis (Positive Behavior Interventions And Support) Mentor
Jake Anderson - John Muir Middle School - 6th Grade Math Teacher / Internal Pbis (Positive Behavior Interventions And Support) Coach
Cheryl Baars - John Muir Middle School - Health Office Aide
Tiffany Braunel - John Muir Middle School - Library Media Specialist
Shannon Butalla - John Muir Middle School - Math Teacher / 8th Grade Basketball Coach / Math Counts Director
Ginny Edwards - John Muir Middle School - Special Education Paraprofessional
Randy Erdman - John Muir Middle School - 8th Grade Science Teacher / Activities And Athletic Director
Heather Gallenberg - John Muir Middle School  - Associate Principal Assistant
Mary Heyer - John Muir Middle School - Principal Administrative Assistant
Rene Ison - John Muir Middle School - Nutrition Services Manager
Beth Lind - John Muir Middle School - 7th Grade English & Language Arts Teacher 
Yumiko Senanayake - John Muir Middle School - 8th Grade Science Teacher
Lynette Weis - John Muir Middle School - Math Teacher / Rtl (Response To Intervention) Specialist
Sherry Matsche - Longfellow Administration Center - Administrative Assistant Pupil Services
Melissa Piette - Longfellow Administration Center & Wausau School District - Program Support Teacher
James Heidmann - Rib Mountain Elementary - Custodian
Kristine Peterson - Rib Mountain Elementary - Gifted & Talented Secretary
Chris Sullivan - Riverview Elementary - Riverview Spinners (Jump Rope Team)
Doris Martin - Wausau East High School - Math Teacher
Miranda Huhnstock - Wausau School District - Summer Saunters
John Paulson - Wausau School District  - Summer Saunters

 

2016
Carol Lukens - EEA Learning Academy - Teacher / Advisor 
Andy Grimm Horace Mann Middle School - Counselor
Officer Kevin Cornell Grant, Thomas Jefferson, G.D. Jones & Lincoln Elementary Schools,
   John Muir Middle School - WSD School Resource Officer
Cindy Bacon John Muir Middle School (JMMS) - Office Paraprofessional
Tina Betry  - JMMS - 8th Grade Math Teacher
John Heiting - JMMS - Head Custodian
Sheila Kostroski - JMMS - 6th Grade Math Teacher / Team Leader
Marcia Wood - JMMS - Technology Administrative Assistant
Jason Myers - Longfellow Administration Center - K-12 Math Specialist
Jon Winter - Longfellow Administration Center - Career & Technical Education Coordinator
Debby Krenz - Lincoln Elementary - Title 1 Aide
Suzanne Huss - Maine Elementary / Alternative High School at NTC  Social Worker
Rex Zemke - Maintenance & Operations - WSD Groundskeeper
Sai Thao - Rib Mountain Elementary  English Language Learner (ELL) ParaProfessional
Sue Clairmore-Dix - Wausau West High School  9-12 Counselor
Charlene Kennebeck - Wausau West High School  9-12 Band Director
Lynne Kohlhepp - Wausau West High School  Special Education Teacher


2015 
Brian Brandt Jr - Wausau West High School
Amber Bronsteatter - Franklin Elementary
Regina (Tina) Brown - Wausau West High School
Caitilin Ceaough - Stettin Elementary
Karen Clark - Rib Mountain Elementary
Kelley Derrick / Erin Randall - Wausau West High School  
Joann Dombrowsky - Horace Mann Middle School
Josh Ernst - Horace Mann Middle School
Kendy Frame - John Marshall Elementary
Peggy Francour - EEA Learning Academy
Beth Gruber - Stettin Elementary
Roxane Hagedorn - Longfellow Administration Center
Julie Hanson - South Mountain Elementary
Christine Kadonsky - Wausau West High School
Linda Lang - South Mountain Elementary
Dan Merkel - Horace Mann Middle School
Emily Martin - John Marshall Elementary
Theresa O’Brien - Thomas Jefferson Elementary
Becky Paul - Horace Mann Middle School
Kim Pearson - Riverview Elementary School
Angela Pepowski - EEA Learning Academy
John Quinn - Wausau West High School
Erin Randall - Wausau West High School
Scott Romang - EEA, EGL, East High School
Sara Roquemore - South Mountain Elementary                 
Dale Sann - Stettin Elementary
Shana Thome - Horace Mann Middle School
Joan Wahlquist - Stettin, Grant, Lincoln, South Mountain

2014 Photos of Recipients
Cindy Bodenheimer
 - Enrich Excel Achieve (EEA) Learning Academy
Jessica Buhr - South Mountain Elementary
Jolyn Cook - Wausau East High School
Christine Freiberg - Rib Mountain Elementary
Taryn Fuller - Wausau Engineering and Global Leadership (EGL) Academy
Suzanne Gallant - John Muir Middle School
Jennifer Golbach - GD Jones Elementary
Cindy Greil - Homebound
Sharon Hanke - Juvenile Detention Center (Secure)
Paula Hase - Wausau East High School
Dean Hess - John Muir Middle School
Linda Hofer-Bardonner - Maine Elementary
Susan Hunsicker - Hawthorn Hills Elementary
Pamela Levra - Rib Mountain Elementary
Patricia Masanz - Wausau West High School
Jannel McCallum - Wausau East High School
Monica Moscinski - Wausau West High School
Monica Pawelski - Wausau West High School
Fay Pawlowski - Wausau West High School
Daniel Prihoda - Horace Mann Middle School
Dina Rasmussen - Wausau East High School
Jackie Seefeldt - Rib Mountain Elementary
Judy Smith - Wausau West High School
Sara Sweeney - Grant Elementary
Jessica Truax - Wausau East High School
Maureen Wagers - Wausau West High School
Amy Walls - Horace Mann Middle School
Mary Wood - Rib Mountain Elementary

2013  Photos of Recipients
Cindy Bartz - Wausau East High School
Heidi Burress - Rib Mountain Elementary School
Christine DesJarlais - Riverview Elementary School
Linda Davis - Hewitt Texas Elementary School
Troy Fabry - Wausau West High School
Tim Fetting - Wausau EGL Academy
Monica Hanz - Hawthorn Hills Elementary School
Casey Helke - Riverview Elementary School
Corey Jeffers - John Muir Middle School
Bill Haling - Wausau West High School
Amy Kerntop - A.C. Kiefer Educational Center
Lynne Kohlhepp - Wausau West High School
Jackie Majewski - Grant Elementary School
Shelley Miller - Thomas Jefferson Elementary School
Katherine Mueller - Hawthorn Hills Elementary School
Sarah Murphy - John Muir Middle School
Carol Pond - Wausau West High School
Clint Rogers - Hewitt Texas Elementary School
Shane Saari - John Muir Middle School
Brad Schmicker - Rib Mountain Elementary School
Diane Schnell - Rib Mountain Elementary School
Melissa Siewert - Riverview Elementary School
Tammy Steckbauer - Rib Mountain Elementary School
‚ÄčSue Wurzer - John Muir Middle School

Riverview Elementary School Specialists
Robin Bichanich
Mary Robinson
Christin Sullivan
Sandy Craven
Denise Rusch


WSD Teachers of A Walk in Their Shoes
Lori Grundy
- Horace Mann Middle School
Corey Jeffers - John Muir Middle School
Sarah Murphy - John Muir Middle School
Mang Thao - Horace Mann Middle School
Ann Christianson- Viegut - John Muir Middle School
Honorary Mention (Out of District)
Colin Hanson - Edgar Elementary School
Leslie Jeffers - D.C. Everest Middle School
Mary Ellen Marnholtz - Retired WSD

Riverview Elementary 4 on 4 Basketball "Theme" Teachers
Jim Bauman
Bill Forbes
Casey Helke
Jay Yang


Honorary Mention (Nominated in 2013 but received award in the past two years)
Heidi Merkel - Horace Mann Middle School
Ellen Runnoe - Rib Mountain Elementary
Sara Lenzner - Rib Mountain Elementary
Marilyn McTavish - Rib Mountain Elementary

2012                                                                                  
Brian Bauer - John Muir Middle School
Phillip Buch - Wausau West High School
Sara Lenzner - Rib Mountain Elementary School
Mary Ellen Marnholtz - Communications, Longfellow Administration Center
Marilyn McTavish - Rib Mountain Elementary School
Heidi Merkel - Horace Mann Middle School
Barb Mullen - Hawthorn Hills Elementary School
Mary Ruesch - Horace Mann Middle School
Jerry Schulz - John Muir Middle School & Riverview Elementary School
Trisha Sirny - Wausau West High School
Kathy Brown Tyskiewicz - Horace Mann Middle School

2011
Linda Bardonner- Maine Elementary School 
Ken Hopperdietzel - John Muir Middle School 
Cheryl Kinney - Riverview Elementary School
Michael Krohn - Wausau Engineering & Global Leadership Academy 
Sheri Mayer - Stettin Elementary School 
Dawn Mijal - G.D. Jones Elementary School 
Erica Strum - High School Summer School - English 
Christin Sullivan - Riverview Elementary School 
Shannon Young - Enrich Excel Achieve Learning Academy

2010
Katie Altmann -
Wausau West High School
Nell Anderson - Longfellow Administration Center
Kevin Baine - Grant Elementary
Amy Boller - Riverview Elementary
John Cayley - Wausau East High School
Kathi Christensen - John Muir Middle School
Sarah Falk - John Muir Middle School
Suzanne Gallant - John Muir Middle School
Pam Hildebrandt - Thomas Jefferson Elementary
LaRae Jelmeland - Riverview Elementary
Jeffrey Krause - Wausau East High School
Deb Martin - Riverview Elementary
Denise Mattice - Riverview Elementary
Karen Pagel - Maine Elementary
Charles Patten - Horace Mann Middle School
Ellen Runnoe - Rib Mountain Elementary
Jennifer Sengkhammee - Grant Elementary 
Amy Smet - Maine Elementary
Lori Tonelli - Franklin Elementary

2009
Deb Doucette -
Thomas Jefferson Elementary School
Rhonda Hallam - Thomas Jefferson Elementary School
Kirsten Hornby - Wausau East High School
Pam Huston - Wausau West High School
Tanya Kramar-Heuser - John Muir Middle School
Deb Lechner - Wausau East High School
Sandy Lewis - South Mountain Elementary School
Faye Mosher - G.D. Jones Elementary School
Sharon Ryan - John Marshall Elementary School
Jackie Seefeldt - Rib Mountain Elementary School
Mark Sepnafski - Stettin Elementary School
Lynne Strehlow - Hawthorn Hills Elementary School
Diane Trulen - Maine Elementary School
Paokee Xiong - Horace Mann Middle School
Fred Yellow Thunder - Maintenance & Operations Building
Kori Zastrow - John Marshall Elementary School

2008
 Claudia Antolik – Thomas Jefferson Elementary School
 Aaron Boller – Hawthorn Hills Elementary School
 Perry de Jong – John Muir Middle School
 Nancy Dreikosen– Lincoln Elementary School
 Lauren Ebbecke – Wausau East High School
 Lori Grundy – Horace Mann Middle School
 Kevin Krieg – Horace Mann Middle School
 Shannon Mergen - Stettin Elementary School
 Connie Meurett – Lincoln Elementary School
 Emalyn Nikstad – John Muir Middle School
 Susan Oberbeck – Wausau West High School
 Mary Ruesch – Riverview Elementary School
 William "Bill" Schneider – Hawthorn Hills Elementary School
 Mary Lou Schueller – John Marshall Elementary School
 Sue Summers – Horace Mann Middle School

2007   
 Rita EppJohn   -   Marshall Elementary School
 Julie Guerin   -   Jefferson Elementary School
 George Hagge   -   Wausau East High School
 Mardie Lamont   -   Wausau West High School/LAC
 Jackie Majewski   -   Grant Elementary School
 Joan Pagel   -   John Muir Middle School
 Joel Pataconi   -   Wausau East High School
 Tammy Radloff   -  Wausau West High School
 Jayne Rekowski   -   Stettin Elementary School
 Henry Walters   -   Hewitt Texas Elementary School
 Louise Wolf   -   Jefferson Elementary School

2006   
 Mike Berglund   -   Wausau West High School
 Pam Bootz   -   Horace Mann Middle School
 Sue Clairmore-Dix   -   Wausau West High School
 Lori Keene   -   Wausau West High School
 Renee Kruesel   -   A.C. Kiefer
 Dawn Leslie   -   Horace Mann Middle School
 Jerry Maney   -   Wausau School Forest
 Deb Marsh   -   Wausau West High School
 Tom McCormick   -   Wausau East High School
 Kris McKenna   -   Maine Elementary School
 Karen Pleuss   -   Riverview Elementary School
 Deb Richmond   -   Wausau East High School
 Rodney Rohde   -   Wausau School Forest
 Kim Schroeder   -   Grant Elementary

2005   
 Sharon Baumann   -   Wausau East High School
 Nancy Cedar   -   Longfellow Administrative Center
 Sue Cooley   -   Wausau West High School
 Jean De Nuccio   -   Maine Elementary School
 Joyce Gaulke   -   Wausau East High School
 Bill Haline   -   John Muir Middle School
 Kris Haling   -   John Muir Middle School
 Gordie Jensen   -   Thomas Jefferson Elementary School
 Carol Koch   -   Thomas Jefferson Elementary School
 Linda Lang   -   South Mountain Elementary School
 Lynn Lensmire   -   Riverview Elementary School
 Laurie Maegli   -   Wausau West High School
 Jessica Matteson   -   Wausau West High School
 Joel Pachal   -   Horace Mann Middle School
 Laura Place   -   Wausau East High School
 Mary Ann Stark   -   Grant Elementary School
 Eric Wenninger   -   Wausau West High School

2004   
 Cindy Adamany Nelson   -   Wausau West High School
 Marla Berg   -   Thomas Jefferson Elementary School
 Barb Berry   -   John Muir Middle School
 Judy Blus   -   Hawthorn Hills Elementary School
 Kathy Brown   -   Wausau East High School
 Dale Cejka   -   Maine Elementary School
 Kristina Duran   -   Wausau Child Care/Franklin Program
 Jackie Easker   -   Lincoln Elementary School
 Tina Esslinger   -   Lincoln Elementary School
 Kerry Euting   -   John Marshall Elementary School
 Sarah Falk   -   Lincoln Elementary School
 Deana Fermanich   -   Lincoln Elementary School
 Tammy Fischer   -   Horace Mann Middle School
 Todd Fischer   -   Wausau West High Schol
 Dave Hagedorn   -   Lincoln Elementary School
 Jane Hamburg   -   Grant Elementary School
 Steve Hansen   -   Wausau East High School
 Mary Hardel   -   Lincoln Elementary School
 Kristin Helke   -   John Marshall Elementary School
 Ann Tiffany Hessil   -   Lincoln Elementary School
 David Hunsicker   -   John Muir Middle School
 Sharon Hunter   -   Wausau East High School - DPI
 Mike Immel   -   John Muir Middle School
 Maggie Inglett   -   Lincoln Elementary School
 Curtis Knudsen   -   Lincoln Elementary School
 Craig Knudsen   -   Lincoln Elementary School
 Dianne Lepak   -   South Mountain Elementary School
 Sandy Lewis   -   South Mountain Elementary School
 Kelly Meeks   -   Stettin Elementary School
 Michelle Mertes   -   Grant Elementary School
 Ann Miller   -   Lincoln Elementary School
 Robin Mroczenski   -   Lincoln Elementary School
 Katherine Mueller   -   Lincoln Elementary School
 Kelly Nolan   -   Horace Mann Middle School
 Christine Petroski   -   Lincoln Elementary School
 Alicia Razvi   -   South Mountain Elementary School
 Eileen Richardson   -   Grant Elementary School
 Team 8-2 Math Unit   -   Horace Mann Middle School
 Sharon Thies   -   Horace Mann Middle School
 Paula Voss   -   Lincoln Elementary School

2003   
 Kathy Beatty   -   Wausau West High School
 Todd Fischer   -   Wausau West High School
 Shelli Franckowiak   -   Horace Mann Middle School
 Kathy Furiano-Hennes   -   Wausau West High School
 Kristine Hafferman   -   Maine Elementary School
 George Hagge   -   Wausau East High School
 Steve Hansen   -   Wausau East High School
 Jody Krieg   -   Wausau East High School
 Karla Mirik   -   Wausau East High School
 Trenny Pulkinen   -   Grant Elementary School
 Sue Rainville   -   Maine Elementary School
 Tom Rocheleau   -   Wausau East High School
 Travis Severson   -   Wausau West High School
 Brad Smith   -   Thomas Jefferson Elementary School
 Mary Tuchscherer   -   Wausau East High School
 Bob Zuleger   -   Wausau West High School 

2002   
 Arna Carlson-Baugh   -   Grant Elementary School
 Patty Gehin   -   John Muir Middle School
 Carla Gerstenberger   -   Wausau West High School
 Ann Tiffany Hessil   -   Lincoln Elementary School
 Jon Jagler   -   Wausau West High School
 Chris Janssen   -   Wausau West High School
 Sue Jung   -   Lincoln Elementary School
 Paul Linzmeyer   -   Wausau West High School
 Jan Molaska   -   Lincoln Elementary School
 Linda Morrissey   -   John Muir Middle School
 Paul Nelson   -   Wausau West High School

2001   
 Amy Bohman   -   John Marshall Elementary School
 Bill Forbes   -   Franklin Elementary School
 Ken Smith   -   Horace Mann Middle School
 Patty Lemke   -   John Muir Middle School
 

©2018 Wausau School Foundation | All Rights Reserved
©2018 Wausau School Foundation | All Rights Reserved
Sparking Innovation